Akcja CSR dla marki Volkswagen

Zadanie:

W ramach kampanii Think Blue Volkswagen zrealizował ponad 350 projektów w 35 krajach na całym świecie. W pamięć zapadły szczególnie szwedzkie akcje z serii „Fun Theory”, w tym najgłębszy na świecie kosz na śmieci, imitujący odgłos spadania w przepaść przy wrzucaniu do niego odpadów czy włoska maszyna, która za wrzucenie do niej plastikowej butelki lub gazety wydawała ekologiczny zestaw ozdób choinkowych. Polska odsłona kampanii musiała wyróżnić się na tle tych kreatywnych pomysłów. Jednocześnie miała odwoływać się do głównych wartości promowanych w Think Blue – łączenia dbałości o nasze otoczenie z dobrą zabawą.  

Klient:

Volkswagen, jeden z największych koncernów motoryzacyjnych na świecie, w ramach realizowanej globalnie akcji Think Blue zachęca do aktywnych działań proekologicznych, podkreślając przy tym, że nie wymagają one rezygnacji z wygody, a mogą dostarczyć sporo radości.

Narzędzia:

Strategia komunikacji
Copywriting
Projekty graficzne
Filmy i sesje foto
Relacje z mediami
Działania CSR
Eventy i konferencje
Social media

Przebieg:

1
Koncepcja wyjściowa

Grupą docelową akcji stali się dla nas mieszkańcy dużych osiedli. Są oni pomijani w inicjatywach promujących postawy obywatelskie, prospołeczne i ekologiczne. Ich najbliższa okolica nierzadko jest zaniedbana, uboga w miejsca integracji i ciekawego spędzania wolnego czasu. Co więcej, nie pojawia się zbyt wiele bodźców na rzecz zmiany tego stanu.

Naszym celem było zachęcenie mieszkańców do zadbania o swoje otoczenie. Zgodnie z ideą Think Blue chcieliśmy przekonać ich, że nawet drobne zmiany w codziennych zwyczajach mogą mieć wpływ na jakość życia. Zaktywizowanie tej grupy wymagało wnikliwego poznania jej potrzeb i zapewnienia wpływu na ostateczny kształt akcji. To mieszkańcy wielkich osiedli mieli tworzyć niebieską ekologię w Polsce.

2
Strategia

Dwa etapy akcji zostały wybrane nieprzypadkowo. Pierwszy – wspólne z mieszkańcami sadzenie niebieskich klombów – miał być teaserem, zwracającym uwagę na jakość i estetykę życia w mieście. Drugi – miał odpowiadać wprost na ich potrzeby, dlatego wybraliśmy formę partycypacyjnych warsztatów w metodzie design thinking, aby to sami mieszkańcy wymyślili ekologiczne rozwiązanie dla ich miast. Z etapem drugim wiązało się znaczne ryzyko – wszak trudno było przewidzieć co wymyślą.

3
Realizacja

Do realizacji kampanii wytypowaliśmy trzy polskie miasta: Poznań, Gdańsk i Toruń. Powstały niebieskie skwery, a mieszkańcy ponieśli do domów paczuszki niezapominajek. Kwietnik utworzono również na terenie Volkswagen Group Polska, a do jego stworzenia włączyli się pracownicy firmy. Tak zakiełkowała niebieska idea w Polsce.

Drugi etap akcji otworzyły 24-godzinne warsztaty, podczas których powstało 400 rozwiązań ekologicznych. Ostatecznie uczestnicy wybrali 3 projekty, które zostały poddane głosowaniu na Facebooku VW. Wygrał Rekuperator: maszyna przypominająca jednorękiego bandytę, gdzie po wrzuceniu nieczystości właściciel psa mógł wygrać piłkę dla pupila.

Wraz z firmą produkcyjną zbudowaliśmy pierwsze w Polsce Rekuperatory, które stanęły w Poznaniu, Gdańsku i Toruniu.

Kampanię ambientową wpierały działania z zakresu relacji z mediami i influencerami: zainteresowanymi ekologią, partycypacją społeczną oraz działaniami niestandardowymi w marketingu.

Rezultaty:

100%

Kampania spotkała się z pozytywnym odbiorem wśród mieszkańców i zainteresowaniem mediów zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich. Jej wydźwięk doskonale wpisywał się w inne działania marki Volkswagen, która w swojej promocji często stawia na humor i dystans do przedstawianych problemów.

W wyniku pierwszego etapu akcji powstało 350 m² kwietników z 10 000 lobelii, a mieszkańcy zabrali do domów 4000 paczek nasion niezapominajek.

Popularność Rekuperatorów była nie do przecenienia. Poza Poznaniem, Gdańskim i Toruniem urządzenia chciały zamówić inne miasta i gminy. 3000 czworonogów bawiło się wylosowanymi piłkami.

W mediach ukazało się ponad 500 publikacji na temat kampanii Think Blue, których ekwiwalent reklamowy wyniósł ponad 500 tys. zł.

Akcja odniosła również sukces w mediach społecznościowych owocując prawie 10 000 interakcji na Facebooku i 1025 „wykopami” pod informacjami na temat rekuperatorów. Byliśmy również inspiracją dla youtube’owych artystów – urządzeniu poświęcono piosenkę umieszczoną w serwisie (https://www.youtube.com/watch?v=LMvlH3ehUaU ). Publikacje na temat kampanii ukazały się także na popularnych blogach – hatalska.com, blog.oslawiony.pl, pijarukoksu.pl, mediafeed.pl, studiumprzypadku.com.

Zobacz film:

Zespół:

Strategy
dobocom/JUST
Copy
dobocom/JUST
Art
JUST
Warsztaty
Design Thinking Poznań
Production
dobocom/JUST/LIVE
Photo/Video
dobocom/JUST
PR
dobocom
Zobacz podobne projekty