Jak ocenić pracę copywritera?

21.05.2020

Słowa mają moc: opowiadają, pomagają i kreują. Mogą budować wizerunek marki, wzmacniać jej przekaz i zapewniać o rzetelności. Mogą opisywać, podpowiadać i nakłaniać do wyboru produktu lub usługi. Mogą więc i skutecznie sprzedawać. Dlatego musimy przyłożyć ogromną wagę do jakości publikowanych treści i do wyboru ich twórcy.

To, że dobry copywriter musi pisać zgodnie z regułami poprawnej polszczyzny, nie ulega wątpliwości. Że nie może być za tani ani za drogi, posiadać choćby niewielkie doświadczenie i działać zgodnie z założonym harmonogramem – także. Takich copywriterów i agencji content marketingowych jest wiele.

Czym jednak różni się dobry copywriting od tego, który pomoże nam realizować założone cele biznesowe? Oto, co wyróżnia NAPRAWDĘ dobrych twórców treści od tych zaledwie… dobrych.

Rozumie Twoją firmę

Napisany tekst powinien oddawać to, czym jest Twoja firma – co wyróżnia ją od konkurencji, jakimi wartościami się kieruje, jakie jest „why” jej działalności i jak wchodzi w interakcję z otoczeniem. Od tego zależy warstwa stylistyczna tekstu, wykorzystany ton komunikacji oraz odpowiedni dobór słownictwa.

Uważaj, jeśli copywriter nie zapyta Cię o posiadaną strategię marki i komunikacji – to znak, że możesz otrzymać tekst, który Cię rozczaruje. Zamiast być lekki, może być utrzymany w poważnym tonie; zamiast ekspercki – kumpelski, zamiast poradnikowy i edukacyjny – dostarczający zaledwie inspiracji. I odwrotnie.

Rozumie się z Twoim ekspertem

Pisanie wartościowych treści to przeciwieństwo pisania z głowy. Aby móc zaoferować odbiorcy odpowiedzi na stawiane przez niego pytania, potrzebny jest ogrom doświadczenia i wiedzy w danym temacie. Cóż, copywriter najczęściej tej wiedzy nie posiada; nie można wszak być specjalistą w każdej dziedzinie – i jeszcze w pisaniu. Dlatego jego zadaniem jest zarówno gruntowny desk research, jak i bliska współpraca z ekspertem z Twojej firmy.

NAPRAWDĘ dobry copywriter umie utrzymać dobre relacje z Twoimi ekspertami – tak, by bez nadwyrężania ich cennego czasu móc uzyskać od nich informacje, które są mu niezbędne do napisania tekstu.

Jeszcze więcej zaangażowania wymaga od niego pisanie treści, które będą podpisane autorstwem Twoich specjalistów. Musi bowiem poznać ich na tyle dobrze, by utrzymać autorski ton wypowiedzi, którego nie da się pomylić z żadnym innym.

Rozumie Twój produkt

Produkty po prostu trzeba znać – i basta. Copywriter powinien gruntownie zapoznać się z portfolio Twoich produktów i usług; jeśli są skomplikowane i wymagają większego omówienia, warto przeprowadzić dla niego szkolenie produktowe.

Nie da się bowiem perswazyjnie pisać o usłudze lub produkcie, jeśli nie zna się jego specyficznych właściwości i sposobów wykorzystania – bo oto one odpowiadają za wartość, jaką niesie dla klientów. Rozumiejąc ją, copywriter może oprzeć się na realnych korzyściach wyboru właśnie Twojej oferty.

Rozumie Twoich odbiorców

Tekst musi mówić językiem dobranym pod Twoich odbiorców – klientów, partnerów czy mediów. NAPRAWDĘ dobry copywriter nie tylko posiada warsztat pozwalający mu wykorzystać język charakterystyczny dla danej grupy docelowej, ale – co więcej – wyróżnia się empatią. Jest w stanie „wejść w buty” persony, zrozumieć jej potrzeby i oczekiwania, cele oraz bolączki.

Bez tej umiejętności nie jest możliwe napisanie tekstu, który będzie zrozumiały dla wskazanej grupy odbiorczej, atrakcyjny i – co najważniejsze – angażujący, zadający pytania i zachęcający do działania.

Rozumie Twoją branżę

Copywriter bez umiejętności researchu daleko nie pojedzie. Bez zrozumienia tego, kim są Twoi konkurenci, co napędza Twoją branżę i bycia na bieżąco z nowinkami, nie da się napisać ani tekstu brzmiącego aktualnie, ani takiego, który przedstawi Ciebie jako eksperta.

Jeśli zatem otrzymałeś tekst, w którym coś nie gra i nie możesz zlokalizować przyczyny – być może copywriter nie wykonał niezbędnej pracy przed rozpoczęciem redakcji.

Rozumie swoją branżę

Ostatnie, ale nie najmniej ważne – dobry tekst musi być dopasowany do kanału (bloga, gazety czy LinkedIn Pulse), w którym będzie publikowany. Zarówno pod względem wymagań formalnych, jak i użytego języka. Jeśli nie jest – to nie jest dobry. Proste.

Jak ocenić copywritera?

Powiem brutalnie – tekst, który otrzymałeś od copywritera, nie Tobie ma się podobać. Jeśli więc nie odpowiada Ci dobór słownika, użytych argumentów czy przykładów – zastanów się, czy nie jest on celowy i nie wynika z empatii względem grupy docelowej czy dobrego zrozumienia branży.

Aby ocenić pracę copywritera, warto więc zadać sobie pytania:

  • Czy tekst jest zgodny ze strategią mojej firmy?
  • Czy tekst jest dostosowany do mojej grupy odbiorczej?
  • Czy tekst poprawnie i angażująco opisuje moją ofertę?
  • Czy tekst brzmi, jakby napisał go mój ekspert?
  • Czy tekst jest aktualny?
  • Czy tekst pokazuje moją pozycję w branży?
  • Czy tekst spełnia założone cele?

A jeśli tak jest – warto ocenić copywritera jako NAPRAWDĘ dobrego. I tylko takich Tobie życzę.

 

Myślimy o sobie jako o NAPRAWDĘ dobrych copywriterach. Potrzebujesz angażujących treści? Napisz na hello@dobocom.pl.

Agata Wiencis
Autor: 
Agata Wiencis

Dobra komunikacja marek to cel moich działań zawodowych. Specjalizuję się w tworzeniu strategii marek i komunikacji, content marketingu oraz employer brandingu.

Przeczytaj podobne artykuły
127
Media własne marki

Media własne, owned media – dlaczego są ważne?

Czy warto rozwijać własne kanały komunikacji?

16.07.2020
118
LinkedIn dla firm - jak prowadzić krok po kroku?

LinkedIn dla firm – jak wygrać ranking popularności?

Jak prowadzić profesjonalną komunikację na LinkedIn?

24.02.2020
114
Content marketing artykuł ekspercki deal

Content marketing w praktyce. O pracy nad artykułem eksperckim

Jak pisać artykuły eksperckie w praktyce?

22.05.2019