Marka i brand – czym się różnią?

20.07.2017

Spory definicyjne w branży marketingowej pojawiają się raz za razem – najczęściej z powodu zapożyczeń z angielskiego, wprowadzania nowych terminów czy zmiany sytuacji rynkowej, która wpływa na modyfikację wielu definicji. Spornymi pojęciami są marka i brand. Czy oznaczają to samo, czy też ich definicje się nie pokrywają? Jak budować silną pozycję obu z nich?

 

Marka – definicja

Marka jest werbalnym lub graficznym sposobem oznaczenia produktu lub usługi – czyli na przykład nazwa „Audi” lub cztery nachodzące na siebie okręgi. Jej celem jest oznaczenie towaru, by przypisać sobie jego autorstwo i tym samym ustrzec się przed podróbkami.

Należy też pamiętać, że marka nie jest zbieżna z przedsiębiorstwem, które marek w swoim portfolio może posiadać wiele – tak jak firma Unilever posiada marki takie jak Knorr, Lipton, Saga, Domestos i Dove.

 

Brand – definicja

Brand jest pojęciem zdecydowanie szerszym. Zawiera w sobie markę. Brand to świadomość marki, czyli całym systemem wyobrażeń, który jej towarzyszy. Jest obietnicą składaną klientowi, że kupując produkt danej marki wybiera jednocześnie korzyści, których potrzebuje (np. jakość, cena) oraz wartości, które podziela (np. wolność, radość, rodzinność).

Przykład? Weźmy pod lupę Apple. Sama nazwa oraz słynne jabłuszko to marka produktów takich jak iPhone, iPad, iMac. Brandem w tym przypadku jest natomiast innowacyjność i technologiczna doskonałość przy jednoczesnym zachowaniu kreatywności, wyobraźni i otwartości umysłu. To też zapewnienie najlepszego designu dostosowanego do potrzeb użytkownika, a także symbol statusu. Czyli zbiór wszystkich elementów, które wraz z produktem kupuje odbiorca – nawet jeśli nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę.

 

Jak stworzyć mocną markę i silny brand?

Stabilna marka to taka, która utrwaliła się wizualnie i słownie w zbiorowej pamięci. Mocna marka zostanie bezbłędnie zidentyfikowana, np. bez chwili zawahania łączymy dwa żółte łuki z marką McDonald’s.

Nie jest prawdą, że płatna reklama to najlepszy sposób na umacnianie pozycji marki. Konieczne są działania wielokanałowe – od przemyślanej identyfikacji graficznej, przez działania PR-owe i CSR-owe, aż do form niestandardowych, eventów czy content marketingu.

Wszystkie te działania sprawiają, że marka zostanie zapamiętana przez szerokie grono konsumentów, którzy – o ile będą zadowoleni – pomnożą ten potencjał poprzez rekomendowanie jej innym.

Budowanie świadomości marki, czyli brandu, opiera się na komunikacji z odbiorcami. Aby stworzyć silny brand, trzeba posiadać podwaliny strategiczne [Przeczytaj wpis: Strategia komunikacji co jest?], które określą wyznaczniki komunikacji, wątki i konteksty narracyjne, tone of voice oraz wyróżniki i rdzeń marki. Następnie te wytyczne trzeba przełożyć na konkretne kanały i narzędzia – i rozpocząć dialog z odbiorcami na różnych poziomach.

Tylko wtedy nasza marka faktycznie zyska wartość dodaną, która zapewni lojalnych klientów oraz tych nowych, chcących ją poznać, którzy będą generować kolejne zyski.

 

Chcesz wzmocnić swoją markę lub skuteczniej komunikować się z odbiorcami? Wiemy, jak to zrobić! Wykonaj pierwszy krok - napisz: hello@dobocom.pl 

Agata Wiencis
Autor: 
Agata Wiencis

Dobra komunikacja marek to cel moich działań zawodowych. Specjalizuję się w tworzeniu strategii marek i komunikacji, content marketingu oraz employer brandingu.

Przeczytaj podobne artykuły
111
podstrona o nas zespół team

Jak napisać dobry tekst na stronę „o nas”?

10 porad, czego nie robić na podstronie "O nas"?

02.04.2019
106
mapa percepcji strategia komunikacji marki

Mapa percepcji w strategii komunikacji

Co to jest mapa percpecji i jak może zmienić Twoje myślenie o komunikacji marki?

20.11.2018
105
employer branding team power office work

5 trendów w employer brandingu

Poznaj 5 trendów, które kształtują współczesny employer branding.

16.11.2018